Górskie wycieczki to niezawodny sposób na aktywne spędzenie czasu z rodziną. Nasz hotel z termami niezmiennie zachęca swoich gości do odkrywania piękna polskich Tatr, które z naszego obiektu są niemal na wyciągnięcie ręki. Jeśli zastanawiasz się, gdzie warto się wybrać w góry z dziećmi, to koniecznie zajrzyj do innego artykułu na naszym blogu, w którym znajdziesz gotowe propozycje. Nie zapominaj również, że góry potrafią być nieprzewidywalne, głównie pod względem pogodowym, dlatego do wyjścia na szlak zawsze trzeba się odpowiednio przygotować. Co zabrać w góry z dzieckiem? Oto poradnik z gotową listą rzeczy do spakowania.
Czasem słońce, czasem deszcz. To idealnie trafiony opis chimerycznej tatrzańskiej pogody. Wychodząc na szlak w pełnym słońcu nigdy nie możemy mieć pewności, że aura nagle się nie zmieni – a już zwłaszcza w wyższych partiach Tatr.
Rodzice muszą być zatem przezorni i wybierając się w góry z dzieckiem zabrać ze sobą:
Wygodne, „oddychające” ubrania – najlepiej sprawdza się ubiór „na cebulkę”, czyli np. koszulka z krótkim rękawkiem z materiału technicznego, cienki polar i lekka kurtka (tzw. wiatrówka).
Kurtka przeciwdeszczowa – zabieramy ją zawsze, nawet na krótką wycieczkę rozpoczynającą się przy słonecznej pogodzie.
Cienka czapka – warto spakować ją do plecaka, jeśli plan wycieczki zakłada wyjście powyżej 1500 m n.p.m. i powrót późnym popołudniem.
Długie spodnie trekkingowe – zabezpieczają przed otarciami i kleszczami. Fajnie sprawdzają się tutaj spodnie z odpinanymi nogawkami, które można łatwo dopasować do aktualnej pogody.
Wygodne buty – najlepiej trekkingowe, z antypoślizgową podeszwą i dobrze dopasowane do stopy dziecka. Zapominamy o sandałach i klapkach! Ewentualnie, na łatwiejsze szlaki, jak do Morskiego Oka czy Doliną Chochołowską, można rozważyć obuwie sportowe.
Górska wędrówka, nawet doliną czy do Morskiego Oka, to spory wysiłek – a już zwłaszcza dla dziecka, które nie ma jeszcze tyle sił co dorośli. W trakcie wędrówki należy robić regularne postoje i wykorzystywać je na posiłek oraz uzupełnienie płynów – picie jest szalenie ważne także w chłodniejsze dni.
Do plecaka pakujemy więc:
Butelkę z wodą – minimum 1,5 litra dla każdej osoby.
Termos z ciepłym napojem – jeśli planujecie długą wycieczkę w wyższe partie Tatr.
Kanapki, owoce, batoniki energetyczne, czekoladę – takie przekąski szybko uzupełniają niedobory energii, a przy tym zajmują mało miejsca w plecaku.
To warto wiedzieć:
Planując wczesne wyjście na szlak, poinformuj nas o tym – zaprosimy Twoją rodzinę na śniadanie serwowane już od 7.30. Możesz również zamówić praktyczne lunch boxy, które świetnie sprawdzają się w górach.
Wiele osób boleśnie przekonało się o tym, że promieniowanie UV w górach jest znacznie silniejsze niż w dolinach. Nawet w pochmurny dzień warto zadbać o zabezpieczenie skóry swojej i dziecka kremem z filtrem – minimum SPF 30, najlepiej 50. Dodatkowo warto wyposażyć pociechę w czapkę z daszkiem lub kapelusz oraz okulary przeciwsłoneczne (również najlepiej z filtrem UV).
Przed wejściem na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego dobrze będzie zastosować preparat odstraszający kleszcze – w ostatnich latach na Podhalu i na górskich szlakach jest ich prawdziwy wysyp. Jeśli natomiast wybierasz się w góry z maluszkiem w nosidełku czy w wózku trekkingowym, to dobrym pomysłem będzie zabezpieczenie dziecka cienką moskitierą.
Nawet krótkie wycieczki w góry mogą skończyć się małym wypadkiem, na co należy być przygotowanym. Do plecaka turystycznego obowiązkowo pakujemy więc akcesoria do pierwszej pomocy w razie np. otarcia czy skręcenia, czyli przede wszystkim:
Plastry (w różnych rozmiarach);
Gaziki jałowe, opaska elastyczna, plaster w rolce;
Środek do odkażania ran (np. Octenisept);
Krem łagodzący po ukąszeniach;
Chusteczki higieniczne i nawilżane.
Z prozaicznych rzeczy warto natomiast mieć przy sobie rolkę papieru toaletowego lub paczkę biodegradowalnego papieru nawilżanego.
W dobie powszechnych płatności mobilnych, wiele osób nie nosi już przy sobie portfela z dokumentami. Tymczasem akurat na szlak warto go zabrać. Nie wszędzie da się zapłacić kartą (bywają z tym problemy np. w górskich schroniskach). Dobrze zatem będzie mieć gotówkę (100-150 zł) oraz – w przypadku wyjścia na szlak ze starszym dzieckiem – legitymację szkolną pociechy, uprawniającą do zakupu biletów ulgowych do Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Wymienione do tej pory rzeczy to tzw. must have na górskim szlaku, niezależnie od jego trudności i planowanego czasu trwania wycieczki. Warto natomiast znaleźć miejsce w plecaku na kilka innych przydatnych drobiazgów, takich jak:
Mapa papierowa (nawet jeśli korzystasz z aplikacji – to dobra okazja, aby nauczyć dziecko podstaw nawigacji);
Powerbank;
Folia przeciwdeszczowa lub pokrowiec na plecak;
Czołówka lub mała latarka;
Mała zabawka, maskotka – coś, co poprawi humor w smutnych chwilach (np. po przewróceniu się, gdy bolą nóżki etc.).
Pamiętaj również, aby przed wyjściem na szlak koniecznie sprawdzić prognozę pogody oraz zapisać sobie w telefonie numer alarmowy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowania Ratunkowego:
+48 601 100 300
Wycieczka w góry, której poziom trudności i długość zostaną dobrze dobrane do możliwości oraz wieku dziecka, to fantastyczny pomysł na rodzinne spędzenie dnia w otoczeniu zachwycającej tatrzańskiej przyrody.
Po powrocie do Hotelu BUKOVINA będzie już na Was czekać pyszna obiadokolacja (w przypadku wyboru pakietu wyżywienia HB) oraz oczywiście baseny Term BUKOVINA – kąpiel w wodzie termalnej (geotermalnej) po intensywnym wysiłku fizycznym jest niezwykle kojąca, a obietnica zabawy w termalnej strefie dzieci i młodzieży z pewnością zachęci pociechę do wykrzesania z siebie więcej na szlaku.