Czy wiesz, że jesteśmy jednym z najbardziej zestresowanych narodów w Europie? Na szczęście coraz więcej osób dostrzega, jak ważne jest dbanie o swój dobrostan, również czy przede wszystkim na poziomie emocjonalnym. Skutecznym sposobem na szybką regenerację jest ucieczka do natury. Przyroda działa kojąco, pozwala się wyciszyć i choć na chwilę zapomnieć o codziennych problemach, co sprzyja przywracaniu równowagi psychicznej. W Hotelu BUKOVINA stawiamy akcent na holistyczne podejście do odpoczynku, zapraszając naszych gości na regeneracyjne pobyty w samym sercu Podhala. W tym artykule krótko prezentujemy naturalne atrakcje dostępne na wyciagnięcie ręki dla każdego, kto postanowi spędzić np. weekend w naszym hotelu.
Nie możemy zacząć od innej propozycji. Termy BUKOVINA i zasilająca je woda termalna (geotermalna), to największa naturalna atrakcja Bukowiny Tatrzańskiej. Co ważne, goście naszego hotelu mają bezpośredni dostęp do term, na które mogą przejść prosto z pokoju – już w kostiumie kąpielowym i szlafroku.
Woda termalna (geotermalna) w Bukowinie Tatrzańskiej charakteryzuje się mineralizacją dochodzącą do 1,7mg/dm3. Jest to woda typu siarczanowo-sodowo-wapniowego, siarczkowa, fluorkowa (SO4-Na-Ca-,H2S, F), zawierająca składniki mineralne i specyficzne takie jak siarka dwuwartościowa (H2 S+S2 - powyżej 1 mg/dm3) i fluorki (powyżej 2 mg/dm3).
Woda termalna (geotermalna) pozyskiwana otworem Bukowina Tatrzańska PIG-PNiG 1 wyróżnia się doskonałym składem, między innymi zawierając: wapń (wspomaga proces regeneracji organizmu), sód i potas (regulują poziom nawilżenia skóry), magnez (opóźnia procesy starzenia, odżywia skórę, działa przeciwzapalnie) czy siarkę (pomaga w utrzymaniu zdrowych paznokci, włosów, kości i stawów).
Kąpiele w wodzie termalnej (geotermalnej) w Bukowinie Tatrzańskiej mogą ograniczać ryzyko chorób serca, poprawiają przemianę materii, regulują wydzielanie hormonów, łagodzą dolegliwości ze strony mięśni, kości i stawów, działają kojąco na skórę, nawilżają cerę, mają także zbawienny wpływ na psychikę, stabilizują tętno, działają relaksująco, uspokajająco i redukują stres. Możesz doświadczyć tych korzyści podczas pobytu w Hotelu BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej.
Trekking w Tatrach wcale nie musi być bardzo wymagający kondycyjnie. Wszystko zależy od wyboru konkretnej trasy pod kątem stopnia jej trudności. Te łagodniejsze szlaki znajdziemy m.in. na terenie gminy Bukowina Tatrzańska.
Goście naszego hotelu bardzo chętnie korzystają z doskonałej lokalizacji obiektu, położonego w otoczeniu lasów Tatrzańskiego Parku Narodowego i blisko łatwych, a pięknych widokowo szlaków pieszych i rowerowych (przypominamy, że w hotelu można wypożyczyć rowery czy np. wózek spacerowy).
Oto kilka polecanych przez nas tras:
Wierch Przedomiański – jest to około pięciokilometrowa trasa wiodąca łagodnym szlakiem, która zachwyca widokami na Bukowinę Tatrzańską i panoramę Tatr.
Wierch Niski – trasa dostępna zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów, rozpoczynająca się na wysokości ronda w Bukowinie Tatrzańskiej, której przejście w całości zajmuje około 1,5 godziny.
Litwinka - to niewielkie wzniesienie, u którego podnóża przepływa rzeka Białka. Na jego szczycie znajduje się charakterystyczny krzyż. Polecamy wejść na Litwinkę w pogodny dzień, aby nacieszyć oczy widokiem na Tatry, Gorce i Pieniny, a nawet Babią Górę.
Morskie Oko to najpiękniejsze jezioro po polskiej stronie Tatr, miejsce magiczne, legendarne, co roku przyciągające tłumy turystów – dlatego warto się tam wybrać poza ścisłym sezonem, na przykład podczas jesiennego pobytu w Hotelu BUKOVINA.
Z naszego hotelu w ciągu około 20 minut można dojechać do Palenicy Białczańskiej, gdzie rozpoczyna się szlak do Morskiego Oka. Jest bardzo łatwy, w większości wyasfaltowany, zawsze też można skorzystać z usługi podwózki fasiągiem. Przejście trasy pieszo nie powinno zająć dłużej niż 2,5 godziny, nawet z dziećmi.
Porada:
Jeśli preferujesz ambitniejsze trasy i masz dobrą kondycję, to alternatywnie dla Morskiego Oka możesz ruszyć w kierunku Doliny Pięciu Stawów Polskich.
To jedna z najbardziej urokliwych polan tatrzańskich, bardzo łatwo dostępna, idealna na rodzinny spacer w Tatrach. Szlak również rozpoczyna się w Palenicy Białczańskiej – od razu za kasami odbijamy w prawo i zostawiamy za sobą tłum turystów ciągnących do Morskiego Oka.
Na Rusinową Polanę docieramy po około 40 minutach niespiesznego marszu, po drodze podziwiając coraz ładniejsze widoki na Tatry Wysokie. Po dojściu na miejsce można kontynuować wycieczkę na Gęsią Szyję – niezbyt wysoki, ale za to spektakularny widokowo szczyt. Jeśli uda Ci się trafić na czas z mniejszą liczbą turystów, to zyskasz fantastyczną przestrzeń do kontemplowania przyrody.
Nie jest to do końca naturalna atrakcja regionu, natomiast mocno związana z tradycją Podhala i zapewniająca bliski kontakt z regionalną fauną. Górski Ośrodek Jeździecki w Bukowinie Tatrzańskiej stwarza wspaniałe warunki do wypoczynku na łonie natury, zapraszając na przejażdżki konno zarówno początkujących, jak i doświadczonych jeźdźców. Organizowane są także wycieczki w siodle po okolicznych łąkach i lasach, a nawet górskich szlakach, co pozwala na podziwianie piękna tatrzańskiej przyrody z niecodziennej perspektywy.
To tylko kilka propozycji, które są o tyle interesujące, że pozwalają na szybką ucieczkę do natury bez konieczności dalekich i męczących dojazdów. Skorzystaj z naszych inspiracji podczas najbliższego pobytu w Bukowinie Tatrzańskiej, na który oczywiście zapraszamy do Hotelu BUKOVINA.
Porada:
W odkryciu naturalnego piękna regionu bardzo pomogą Ci także wycieczki zorganizowane, które oferują nasi partnerzy, takie jak m.in. lot widokowy helikopterem nad Tatrami, safari poznawcze w Tatrach czy spływ Dunajcem.
Już teraz sprawdź nasze aktualne pakiety pobytowe, w tym na długi weekend majowy, czerwcowy czy rodzinne wakacje i zaplanuj regeneracyjny pobyt w Bukowinie Tatrzańskiej, w otoczeniu przyrody i blisko naturalnych skarbów Podhala.